Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Anifest: Den s komiksem
PŘIHLÁŠENÝ: -----

Thierry Groensteen „Komiksové“ projekce včetně jedné české premiéry, semináře a workshopy, ale také unikátní výstavu českého komiksového plakátu a stínohru, parafrázující komiksový strip v životní velikosti, to vše představí festival animovaných filmů Anifest 07 v Třeboni na Dni s komiksem 6. května 2007. Domácí komiksový anti-super-hrdina s příznačným jménem Yellyman, „oživlý“ ze stripů Karla Jerieho, bude moderátorem řady programů, a se svou přednáškou vystoupí Thierry Groensteen, významný francouzský teoretik a ředitel komiksového muzea v Angouleme.

Den s komiksem představuje unikátní program, sestavený „na míru“ festivalu, a pokrývající širokou škálu potenciálních zájemců o komiksové téma. Thierry Groensteen, autor mj. publikace Systéme de la bande dessinée (česky jako Stavba komiksu, Host, Brno 2005), významný host festivalu, literární vědec, komiksový teoretik a lektor, dlouholetý ředitel komiksového muzea ve francouzské Mekce komiksu Angouleme, uvede svou přednášku na téma moderních přístupů ke komiksovému vyprávění. Do tajů a pracovních postupů při vzniku komiksu uvedou diváky i začínající autory výtvarník Karel Jerie a publicista Tomáš Hibi Matějíček, zakladatelé občanského sdružení na podporu komiksu SEQENCE o.s., ve svém semináři a navazujícím workshopu.

Odlehčenou část programu zajistí filmové projekce: kromě úspěšné 300: Bitvy u Thermopyl nebo Asterixe a Vikingů bude mít českou premiéru francouzský film Renesance, balancující na pomezí filmu noir a anti-utopické sci-fi. Premiérově uvedená výstava Český komiksový plakát ukáže plakáty, propagující nejen komiksové knihy, ale třeba i domácí filmové a divadelní adaptace a komiksové výstavy; stranou nezůstanou ani plakáty využívající komiksových prvků nebo poetiky (např.filmové plakáty Káji Saudka, Adolfa Borna, Petra Síse nebo Vladimira 518), ba ani plakáty „angažované“ (z produkce společnosti Člověk v tísni nebo slovenských Ľudí proti rasizmu).

Neoficiálním hlavním hrdinou festivalu bude Yellyman, český anti-super-hrdina, stvořený perem Karla Jerieho a spřátelených scénáristů. Kromě komiksových stripů ve festivalovém deníku bude Yellyman moderátorem otevíracího a závěrečného ceremoniálu a některých dalších programů, a bude mu patřit i stínoherní performance Yellymanovo velmi pozdní odpoledne, parafrázující komiksový strip v životní velikosti. Kolika domácím komiksovým hrdinům se poštěstilo vystoupit z papírových stránek, a stanout mezi svými fanoušky naživo?

Yellyman

Detailní program Dne s komiksem najdete na www.komiksfest.cz/anifest2007.php. Program Dne s komiksem dodává občanské sdružení na podporu komiksu SEQENCE o.s. (www.seqence.cz) pod hlavičkou multimediálního komiksového festivalu KomiksFEST! (www.komiksfest.cz).

mára (03.05.2007)
1997 - 2005 © comX.cz