Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Superman se vrací (film)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Muž z oceli se po dlouhé odmlce vrací na filmovém plátno. A to rovnou v nejdražším filmu všech dob s režisérem Bryanem Singerem v čele. Zkrátka návrat jak má být!

Pět let! Přesně tak dlouho trvalo tomu pošukovi v červené pláštěnce než se vrátil ze svých vesmírných cest zpět na planetu Zemi. Nešlo ovšem o nějakou odpočinkovou dovolenou, nýbrž o poctivou pouť, při které Superman pátral po „živých“ pozůstatcích své rodné planety Krypton. Bohužel dle jeho vlastních slov zbyl z jeho vesmírného domova „pouze hřbitov“, a tak se vrátil zpátky. Ovšem i na Zemi už není vše tak, jak bývalo. Prostě a jednoduše - vypadá to, že svět už na Supermana zapomněl, což ostatně potvrdila i hrdinova bývalá láska, novinářka Lois Laneová, která vyhrála Pulitzerovu cenu za článek „Proč svět nepotřebuje Supermana.“ Lois má navíc nového snoubence a dokonce i syna, u něhož se podezřele přesně netuší, kdo je vlastně jeho otcem. Jo a jen tak mimochodem – Lex Luthor byl propuštěn z vězení a chystá se stvořit zcela nový kontinent…

Stačí úvodní titulky filmu a snad každý divák tuší, že půjde o něco vskutku VELKÉHO. Už samotný fakt, že jde skutečně o „nejdražší film historie“ (rozpočet cca 261 mil. dolarů), kvůli němuž Bryan Singer opustil své drahocenné X-Men, je dostatečným důvodem pro to, aby jste se zase jednou podívali do kina. A rozhodně nebudete litovat! Superman se vrací totiž patří do té kategorie filmů, které jsou stvořené pro velké plátno. Zní to možná blbě, ale je tomu tak. Celý snímek je složený z tak monumentálních záběrů, že nikde jinde než v kině si je prostě nevychutnáte. To samé třeba platí o nedávném Jacksonově King Kongovi - takovéhle bijáky si domácí kino či kopie stažené z internetu snad ani nezaslouží. V případě Superman se vrací jde hlavně o akční scény, kdy hrdina zachraňuje padající letadlo či potápějící se loď. Singerovi ale stačí i pouhé „létací sekvence“, při kterých se Superman obvykle vznáší ve vesmíru za doprovodu hlasu jeho otce v podání již zesnulého Marlona Branda a pompézní hudby, především legendárního hlavního motivu od mistra Johna Williamse. Takovéto záběry nemají většinou prakticky žádný hlubší význam, dokonce se dá říci, že jsou „dějově zbytečné“, ale jejich podstata je v něčem úplně jiném. Zkrátka jak napsal Pavel Němec v časopisu Premiere – připomenou vám „sílu velkého plátna“!

I když se tu rozplývám zejména nad akčnějšími pasážemi, nový Superman se rozhodně nedá považovat za akční film. Režisér Singer prohlásil, že jde především o „love story doplněnou akčními scénami“ a jeho slova jsou naprosto přesná. Ve filmu se v podstatě jedná o milostný trojúhelník Lois – Superman – Richard (její snoubenec). Zatímco Superman Lois stále miluje, ona se na něho kvůli Richardovi a svému synovi snaží zapomenout (přesto že ho také miluje, samozřejmě). Je to klišé a kdejaký režisér by si na tom vylámal zuby, ale tady je řeč o Bryanu Singerovi. Když zvládal milostné vztahy v X-Men, proč by si s nimi neporadil i tady?? Odpověď zní ano – poradil si s tím, ale přesto jde o nejslabší momenty v celém snímku… Nejde tu ovšem o trapnost ani o hereckou neschopnost, ale o délku. Superman se vrací má jako málokterý komiksový film dvě a půl hodiny, jeho děj sice plyne vcelku rychle kupředu, ale pocitu, že některé „milostné rozmluvy“ mohly být o pár minut kratší, se i tak neubráníte.Trochu více k již zmiňované „herecké neschopnosti“: v Superman se vrací neexistuje. Nováček Brandon Routh zapadl do role titulního hrdiny perfektně neboť zvládá jak polohu nešikovného novináře Clarka Kenta, tak i zarputilého bojovníka Supermana, jenž pompézními hrdinskými proslovy nešetří (naopak k němu neodmyslitelně patří). Chvála padá i na hlavu Kevina Spaceyho coby Lexe Luthora. Ten si svého geniálního padoucha užívá stejně jako Gene Hackman v původním Supermanovi z roku 1978. Stejně jako on umí být pěkný parchant, kterého budete nenávidět, tak i vtipný milionář, jehož na druhou stranu zase milovat.
Tou slabší částí celé této hvězdné trojky je Kate Bosworthová. Coby Supermanova milenka není v některých momentech příliš přesvědčivá a osobně jsem si navíc v roli hyperaktivní Lois představoval někoho…více hyperaktivního (konkrétně např. Scarlett Johanssonovou, která byla ostatně do role také zvažována) a možná i někoho více…jak bych to řekl….už to mám - pohlednějšího:)

Nový Superman se vrací v plné parádě – obsahující nádherně velkolepé scény a přehršel odkazů na své první dva filmové předchůdce z let 1978 a 1981. Bryan Singer nejdražší snímek všech dob ukočíroval s přehledem a nebýt takovým romantikem, možná by to dopadlo ještě o stupeň lépe. Každopádně tak působivá scéna jako je ta se Supermanovým ponížením a následnou „polo-smrtí“ v jeho vlastní Pevnosti osamění, se v komiksových adaptacích jen tak neobjevuje!

Ondra (31.08.2006)
mel [09:03:05 21.03.2007]
Tak se mi zdá, že jsem asi byla na úplně jiném filmu?

Mne "Superman se vrací" zklamal na celé čáře a kdybych ho měla hodnotit, dostal by 0 bodů z možných. Nemám nic proti výpravě ani proti hereckým výkonům, ale ani ty nemohou zachránit špatný scénář a mizernou práci režiséra.

Kromě toho, že se hlavní hrdina neustále utápí v depresích nebo je mu (chudáčkovi malému) nějak ubližováno, se tam vcelku nic neděje. Akční scény jsou plytké a chybí jim dějová dynamika. Nudnému potácení se hlavního hrdiny nasazuje korunu trapný závěr filmu, kdy Superman skončí na JIPce! Promiňte, ale tohle má být největší comicsový hrdina na světě? To má být Superman?!

Donnerův Superman z r. 1978 je nesrovnatelně lepší, ačkoli ve své době měl daleko menší možnosti, například co se týká triků. Reevův Superman byl mnohem charismatičtější, vtipně hláškující coby superhrdina a užívající si předstírání nešiky Kenta.

Dobrý film bohužel nedělá kolosální rozpočet, ani to, jestli má hlavní hrdina svůj "S" znak složený z miniaturních esek ... . Pane Singere, vzhledem k tomu, jak skvělé jsou oba vaše díly X-Menů, se Supermanem jste opravdu zklamal ...


1997 - 2005 © comX.cz