Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 X-Men: Poslední vzdor (film)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Brett Ratner není špatný režisér! Stojí za slušnými akčními komediemi Křižovatka smrti 1-2, za dle mého názoru nadprůměrným Červeným drakem a jakožto režisér se předvedl i krimi-komedií Když se setmí. Špatný režisér to prostě není, ale ohledně jeho nejnovějšího projektu X-Men 3 je největší háček v tom, že není ani zdaleka tak dobrý jako jeho předchůdce Bryan Singer.

Scénář dvojice Simona Kinberga a Zaka Penna se točí okolo léku, který má lidstvo definitivně zbavit mutantů, respektive mutanty přeměnit na lidi. To se ovšem nelíbí Magnetovi, který zakládá jakési Bratrstvo, s jehož pomocí se chystá onen lék navždy zlikvidovat, což se na druhou stranu zase nezamlouvá profesoru Xavierovi, jenž se svou starou partou okamžitě táhne do bitvy. A ta je možná tou poslední!!!

Příběh je zajímavý, navíc je na něho nabaleno spousty dalších „mini-příběhů“, jimž vévodí zmrtvýchvstání Jean Greyové (tentokrát ovšem vzkříšení do podoby záporácké bytosti jménem Phoenix). Po dvou výtečných dílech je zkrátka pořád a pořád o čem vyprávět, jenomže právě to moc Brett Ratner neumí. Poslední vzdor, jakožto závěr celé x-menovské trilogie, obsahuje řadu vypjatých smutných scén, při kterých umírají i ty nejhlavnější postavy. Už vidím, jak by si takovéhle momenty Singer doslova vychutnal a nejednoho diváka jistě dohnal i k slzám, ale v případě Ratnera se ničeho takového nedočkáte! Ty nejsilnější scény jsou v jeho podání prakticky nejslabší a kolikrát i vcelku slušně odfláknuté. Smrt profesora Xaviera vyšumí do ztracena stejně jako přeměna úhlavního nepřítele Magneta zpět v normálního člověka. Každá z těchto scén má jen pár minut, navíc po ní hned následuje nějaká další bitka, takže skoro ani nepochytíte, že někdo vlastně zemřel. Stejně mrzutě působí i ono zmrtvýchvstání Jean Greyové, které není ve filmu prakticky vůbec vysvětleno, a člověk by si řekl, že Jean měla raději i nadále zůstat v onom jezeru.Jak již bylo řečeno, každou emocionálně vypjatější scénu střídá nějaká akce. A že je jí v nových X-Menech vskutku požehnaně. Poslední vzdor by se vlastně z velké části dal považovat za vyloženě akční film. V akci si totiž zase libuje Ratner. Mezi nejlepší kousky patří adrenalinová honička v lese, ve které dominuje Wolverine, a poté samozřejmě Magnetovo sólo, v němž si „Magneťák“ pohrává s mostem Golden Gate. Na takovéto scény je sice radost pohledět, ale u Singera to zkrátka všechno fungovalo dohromady. Jak akce, tak inteligentní dialogy i promyšlená psychologie postav. V případě Posledního vzdoru se dá bohužel mluvit jen o tom prvním…

Co se týče hereckého ansáblu, pozdvihnout musím především výkon Iana McKellena v roli Magneta. Jemu vskutku uvěříte prakticky cokoliv. To samé se tentokrát bohužel nedá říct o Hughu Jackmanovi, který ve své roli drsňáka Wolverina nedostává moc velký prostor a je zde překvapivě méně výrazný než Kelsey Grammer, jenž výtečně ztvárnil dr. Hank McCoye alias Beasta, geniálního mutanta s modrou pletí.X-Men: Poslední vzdor nejspíš možná ani nebude úplným závěrem x-menovské série. V plánu jsou hned dva samostatné projekty Wolverine a Magneto a dle posledního (a velmi zdařilého!) záběru z Posledního vzdoru to vypadá, že se klidně dočkáme i X-Men 4. Jenom doufejme, že se režie ujme někdo lepší než Ratner. V jeho podání jsou X-Meni zkrátka moc uspěchaní a vlastně bez života.
Ondra (18.06.2006)
1997 - 2005 © comX.cz